De 3 mest prisvärda leveranssatserna för matlagning hemma

Vårt team är dedikerade till att hitta och berätta mer om de produkter och erbjudanden vi älskar. Om du också älskar dem och väljer att köpa via länkarna nedan kan vi få en provision. Priser och tillgänglighet kan komma att ändras.

Om du gillar god mat och vill göra mer av det hemma måste du prova att beställa en matleveranssats. Men det är förståeligt om du är tveksam. När allt kommer omkring är den största missuppfattningen om matleveranssatser att de är dyra. Men dessa tre prisvärda leveranssatser för måltider kan faktiskt spara pengar och tid, samtidigt som de hjälper dig att göra riktigt bra måltider.



Måltidsleveranssatser ger exakta ingredienser du behöver för att göra en maträtt, så att du kan sluta slösa mat (som de färska, men ändå vissna örterna du köpte för en måltid som fortfarande sitter i din skarpare låda). Bortkastad mat är bortkastade pengar!



Dessa kit kan också skära ner din dagligvaruhandel och den tid du tillbringar matlagning i köket. De flesta måltidsleveranssatser innehåller recept som du kan göra på 30 till 45 minuter.

Oavsett om du gillar att laga mat eller inte, erbjuder alla dessa tre prisvärda leveranssatser för enkla recept enkla recept som smakar fantastiskt, så att du kan göra det lättare att laga mat själv. Ja, avhämtning låter bra - men det gör också maten du har stått i kylen.



1. Middags , börjar vid $ 4,29 per portion

Kredit: @middag på Instagram

Middags är mer ett kött-och-potatis-middagssats. Liksom recepten är maten inte komplicerad. De flesta måltider innehåller ett protein, en grönsak och en stärkelse med ingredienser av hög kvalitet.

varför kan jag inte hitta lysol någonstans

Middagsbesparingar kostar genom att tillhandahålla digitala receptkort istället för blanka papperskort. Tjänsten tar också upp ingredienser som behövs per maträtt, förenklar förpackningen och minskar fina marknadsföringskampanjer.



Det är för människor som gillar att laga mat, men som inte har mycket tid och inte vill spendera mycket pengar. Varumärket kommer faktiskt från tillverkarna av Martha & Marley Spoon , även känd som Martha Stewarts matleveranspaket.

Du kan välja en två-person box eller en familj-box, som matar fyra.

vad betyder stan i kpop

två. Varje tallrik , börjar vid $ 4,99 per portion

Kredit: @everyplate på Instagram

Varje tallrik är mycket som Dinnerly genom att recepten är enkla, men att laga dem får dig att känna dig som en god kock. De flesta måltider tar 30 till 35 minuter att göra, vilket är ungefär den tid det tar för dig att titta på din favorit sitcom (som du också kan göra medan du lagar mat, upp till dig).

Varje vecka får du välja mellan en mängd 11 recept, som biff med gröna bönor och vitlök ciabatta bröd eller garlicky sojaglasade kyckling tacos.

Varje tallrik gör sina måltider överkomliga genom att skära ned onödiga förpackningar och hålla en mindre meny än andra måltidsleveranssatser.

Du kan köpa en låda för två personer eller en låda för fyra.

3. Hej fräsch , börjar vid $ 7,49 per portion

Kredit: @hellofresh på Instagram

vem är den mest kända personen på tik tok

Du har nog hört talas om Hej fräsch eller fick en kupong i posten för att prova sin prenumerationstjänst. Om du inte har använt kupongen bör du göra det.

Hello Fresh är lite dyrare än de andra på den här listan, men det erbjuder också många fler recept och måltidsplaner. Du kan hitta måltidsplaner för vegetarianer och pescatarianer, liksom de som letar efter mer kalorismarta, familjevänliga eller snabba och enkla recept.

Enligt varumärkets webbplats skapas recepten av kockar och testas 200 gånger för att säkerställa att de är lätta att göra och viktigast av allt, smakar läckra. (Dessutom är det ITK-editor-godkänt!)

Du kan få en låda för två personer eller fyra personer.

Om du gillade den här historien, kolla in den här Pioneer Woman-baksatsen för $ 20 för att laga alla dina favoritmåltider.

Populära Inlägg